English
Regisztráció
bld 2015.04.02 Haász Miki
Az oldal szerkezete megváltozott. Az URL, amivel érkeztél, már nem érvényes. A címsorban található URL-t használd a későbbiekben. Ha autologint használsz, másold ki a megváltozott címet a Beállításokból.
simsonbolt
igol
fer-vill
Az oldalon megjelenő bármilyen tartalomért annak szerzője felel.
A cikkek szerzői minden jogot fenntartanak.
Tudástár Egyéb Alumínium Forrasztás. Nagy Attila [Ghost]

Sokan szembesülhettetek már a könyörtelen valósággal, hogy az alumínium csak drága gépekkel, illetve technológiával javítható sok pénzért.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az aluminiumhegesztő szakembernél a műhelybe lépést követő "jónapot kívánok" mondat, is 3000 forintnál kezdődik.
Mivel a többségnek nyilván nem áll a garázsában egy pár száz ezres, alumíniumhegesztésre alkalmas gép , most egy alternatív lehetőséget mutatnék be alumínium alkatrészek házilagos, de szakszerű és tartós javítására.
Maga az alumínium.
Pár szót had mondjak el erről az anyagról. jó a hő vezető képessége. éppen ezért nem csak a javítandó részt kell hevíteni hanem a körülötte lévő anyagot is. Az alumínium puha, vágható, ezüstfehér, porrá törve szürke könnyűfém. A levegő oxigénjével gyorsan reagál, és a felületét védő alumínium-oxid (Al2O3) miatt passzív: a tömény savak nem támadják meg. Amfoter jellegű, ebből következik, hogy lúgok és híg savak oldják aluminátok, illetve alumínium-sók képződése közben. Ha eltávolítjuk az oxidréteget, reagál vízzel; ekkor alumínium-hidroxid (Al(OH)3) keletkezik és hidrogéngáz szabadul föl. Az alumíniumtermékeken a védő oxidréteget mesterségesen vastagítják (eloxálás). Az alumíniumedényeket nem jó súrolni, mert a védőréteg nélkül az alumínium reakcióba lép a levegő oxigénjével és víztartalmával.

Fizikai tulajdonságai:
sűrűsége: 2700 kg/m3,
olvadáspontja: 660 °C.
Kristályrácsa lapközepes köbös. Nem mágnesezhető. Szakítószilárdsága kicsi. Rosszul önthető.

Lássuk a javítási folyamatot.

Amire szükségünk lesz: Rozsdamentes drótkefe, hőforrás (jelen esetben ez egy pb palackról üzemelő forrasztó lámpa), javítandó munkadarab, és nem utolsó sorban a speciális alumínium forrasztó pálcára aminek a munka hőmérséklete 360 C°
A munka darabot próbáljuk meg úgy lerögzíteni, hogy ne tudjon elmozdulni , de egyekezzünk úgy leszorítani, hogy a befogás ne vezessen el sok hőt.
Jelen esetben a munkadarabunk egy S51-es alapméretes henger, amit egy satuba rögzítettem.
A képen látható lyukat fogjuk befoltozni.

Alaposan tisztítsuk meg a forrasztási felületet. Én legyezőlapos koronggal illetve reszelővel tisztítottam majd érdesítettem a felületet.

Ha ez megvan akkor kezdjük el melegíteni a felületet. Hevítéskor ne a forrasztási részt melegítsük hanem a körülötte lévő felületet, valamint jól válasszuk meg a melegítő eszközt.
A képen a kisebbik égő fej van felszerelve, na ezzel inkább ne álljunk neki mert talán karácsonyra végzünk is a művelettel, illetve feleslegesen pazaroljuk a drága gázt. Szóval égőfej csere a nagyobbikra és már lehet is pörkölni a munkadarabot.

Melegítés közben a forrasztó pálcát néha érintsük a munkadarabhoz mellyel azt tudhatjuk meg, hogy a munkadarab elérte-e a munkahőmérsékletet. Itt jegyezném meg hogy a láng ne érje el a forrasztó pálcát. erre a pár másodpercre vegyük el a lángot a javítási felületről. Ha azt tapasztaljuk hogy forrasztó pálca megolvad és tapad a felülethez akkor bizony elértük a munkahőmérsékletet. Vigyünk fel a javítási felületre egy kevés forrasz anyagot, majd ezt a felvitt forrasz anyagot a rozsdamentes drótkefével keféljük le. Persze közben a lánggal melegítsük a munkadarabot hogy olvadt állapotban legyen a forrasz anyag. ezzel a mozdulattal eltávolítjuk az oxidréteget a munkadarab javítási felületéről illetve segítünk a forraszanyagnak hozzá tapadni.

Ha ezzel a művelettel megvagyunk, akkor lehet pörkölni ismételten a munkadarabot. Közben a forrasztó pálca hozzá érintésével ellenőrizzük hogy a munkahőmérsékletet elértük-e már. A sas szeműek könnyen észreveszik a jelenséget ha elértük a munkahőmérsékletet ugyanis a munkadarabon lévő forrasz anyag megolvad és fényes lesz a felülete. Nos ha elértük a kívánt hőfokot akkor kezdjük el a lyuk befoltozását. célszerű kívülről befelé haladni egészen addig amíg a lyuk teljes egészében megszűnik. Ha ez megvan akkor rakjunk rá bőven forrasz anyagot és egy fém eszközzel. jelen esetben egy tűreszelő végével óvatosan simítsuk el a felületet hogy tetszetős legyen.

Ha ezzel is megvagyunk akkor nincs más dolgunk mint gyönyörködni a kész munkában.
A képen jól látszik hogy a forrasz anyag teljes egészében kitöltötte a lyukat és az anyag vastagságán is túl ment. tehát kilóg egy picit az anyagból.

És akkor a hozzá valók immáron képpel is mutatva. rozsdamentes drótkefe, forrasztó lámpa/pisztoly, forrasztó pálca és a munkadarab egy S51-es henger.

Figyelem!
A munka folyamat során erős hőhatások vannak jelen. védőfelszerelés használata nem kötelező de erősen ajánlott. védőszemüveg. kesztyű, bakancs. Az itt leírtak a saját tapasztalataim illetve a forrasztó pálca gyártó cég javaslata. Az otthontörténő munkafolyamat során bekövetkezett kár illetve sérülés esetén felelősséget nem vállalok.

A munkához használt pálca a dolog lelke, magyarországon sajnos nehezen hozzáférhető.
Amikor éppen van nekik, akkor például ez a cég forgalmazza.
Az eredeti forgalmazó videója megtekinthetőitt

A böngésző helyi tárolója betelt.